PDA یا DISC

اولين ابزارهاي توليد شده در زمينه سنجش منابع انساني”خالص” ناميده شد. از اولين کاربردهاي این ابزار، ميتوان به سهم عظيم آنها در ارتباط با، “توجه به کميّت و کيفيت دريافت اطلاعات” اشاره کرد. با اين حال، این فرایند بسيار آهسته و پيچيده بود. حدود 2 ساعت از لحظه اي که فرد تکميل فرم را به پايان مي رساند تا زماني که تحليلگر قادر به توليد نتايج باشد،زمان لازم است.

در ابتدا مارستون براي حل اين مشکلات روش سنجشي را پيشنهاد داد که بعدها به نام DISC نامگذاری گرديد اما پس از مدتي بر اساس دلايل زير او با اضافه کردن محور پنجم زمينه شکل گيري PDA را ايجاد نمود و به نوعي کمبودهاي اوليه را در اين مرحله جبران نمود.

در اواخر دهه 60، دکتر جان گرير از دانشگاه مينه سوتا تحقيقات زيادي بر روي مدل مارستون به منظور آسان سازي فرايندهاي رياضيات و ساده تر کردن ابزار انجام داد.بدين ترتيب مدلي که امروزه با عنوان DISC از آن در بازار ياد مي شود،ابداع شد که تنها مدلي ساده تر از مدل مارستون است.مدل ساده شده “Greier” پرسشنامه اصلي را تغيير داد و فقط زمان تفسير نتايج به نحو چشمگيري کاهش يافت و فرايند آسان تر گشت، اما در عين حال بسياري از ارزش ها و اطلاعات مهم مورد نياز براي تفسير هم حذف گرديد که ميتوانست نقش مهمي در دستيابي به اطلاعات کليدي رفتار داشته باشد.

برخي از اطلاعات کليدي که در مدل Greier حذف شدند و در نتيجه این اطلاعات در نرم افزار DISC قابل مشاهده نمي باشدعبارتند از:

 1.  محور شدّت :که ميزان شدّت هر يک از تمايلات فرد را اندازه گيري مي کند.
 2. مشخصه شدّت :که به سنجش اين امر مي پردازد که تا چه حد شيوه رفتاري شما با صحت اندازه گيري شده است. همچنين بيانگر ميزان انعطاف/ سرسختي فرد است.
 3. سطح انرژي فرد را نشان مي دهد و به شناسايي سطح استرس و انگيزه فرد کمک مي کند.
 4. شاخص سازگاري: به اندازه گيري سطح هماهنگي و کيفيت اطلاعات مي پردازد.
 5. محور خويشتن داري: به اندازه گيري توانايي فرد در کنترل هجوم احساسات و منطق پرداخته و در ارتباط با “هوش هيجاني”مي باشد و محور پنجم در PDA را تشکل داده که بنابراين اين محور کليدي در DISC وجود نداشته و این نرم افزار تنها 4 محور را بررسي مي کند.

امتيازات PDA نسبت به DISC.

 1. PDA امکاد ايجاد پنل کاربري براي مجموعه هاي شما بصورت مستقل و با امکان دستيابي سريع به کليه اطلاعات مديريت و بروز شدن روزانه را دارد و نيازی به ارسال اطلاعات محرمانه پرسنل خود به جايي نداريد.
 2. هزينه بسيار پايين تر بهمراه حجم اطلاعات و گزارشات بسيار کاملتر و با دقت بيشتر به دليل حضور محور پنجم و دستيابی به گزارشهای متعدد در يکسال.
 3. امکان آموزش و تفسير به آساني و در مدت زمان کمتر بصورت آنلاين و حضوری و امکان ارتباط با افراد آموزش ديده PDA در دنيا.
 4. دريافت اطلاعات در طول يکسال تنها با پرداخت اوليه و دستيابي به بيش از 30 نمونه گزارش فردي ، تيمي، شايستگي ، جانشيني ، مديريتي و آموزشي با تاييديه انجمن روانشناسی کسب و کار آمریکا.
 5. به علت حضور محور پنجم نتايج بدست آمده از PDA دارای 90% اطمينان می باشد.
 6. شما قادر خواهيد در پنل اختصاصی خود علاوه بر 22 طبقه شغلی موجود بر اساس نياز خود جايگاههای شغلی متعدد متناسب با نياز سازمان و موسسه خود ايجاد نموده و استعداد و توانمندی افراد خود را با آن بررسی نماييد امری که در هيچ آزمونی قابل دستيابی نمی باشد.
 7. ما تضمين ميدهيم  به هيچ وجه مانند اين نرم افزار و توانمنديهای منحصر به فردش مشاهده نخواهيد نمود و حتما نمونه گزارش های ما را با DISC يا ساير نمونه های مشابه مقايسه نماييد تا به اين تفاوت ها پی ببريد.

همه اين عوامل باعث گرديد تا مارستون پس از DISCدر دهه 90 ميلادي با وجود امکان استفاده کارکنان از کامپيوتر، قابليت دسترسي به اينترنت و همچنين توانايي در “دريافت فرم” از طريق سيستم عامل و نيز قابليت ايجاد “نمودارها و گزارشات به طور خودکار”و همينطور مزاياي تکميلي ارائه شده به مشاغل و کسب و کارها پيشنهاد شکل گيري ابزار دقيق PDA را به جای Disc نمايد.

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  سبد خرید